iPhone6s Plus

Dlouhodobé postřehy z používání "nejlepšího" smartphonu na světě?

Posted by Pavel Trnka Leden, 2016

Jak to začalo?

iPhone 6plus byl pro mne symbolem ideálu, elektronickým parťákem, který byl v těžkých chvílích vždy připraven udělat, co se od něj očekávalo. Bohužel do doby, než přišla iOS9. Spolu s ni se změnil koloběh věcí. Telefon byl záměrně výrobcem zpomalen, nejvíce viditelné bylo procházení nabídek, kde došlo ke značnému lagovaní UI. Odezva multitaskingu byla do poslední iOS 9.2 ostudná.

Je to pochopitelné, současný výkon iPhone 6 plus je podle univerzálního benchmarku geekbench na úrovni prvního unibody macbooku z roku 2009, což výrobci bere jeden ze zásadních prodejních argumentů. Ok, říkám si, 3D touch, bytelnější konstrukce, výrazný nárůst výkonnosti a lepší fotoaparát není pro majitele 6pluska nic zásadního, abych obhájil vysokou cenu nového iPhonu. Bohužel propady výkonu, značné chyby ve vykreslování UI, někdy až několik vteřin zatuhnuti telefonu rozhodly, ze nákup 6s pluska bude s určitou nevolí nakonec fajn nákupem. Bohužel nestalo se…

Hlavním šokujícím zjištěním byl značný narůst hmotnosti, kdy o telefonu během každé manipulace víte a cítíte je při nošení v kalhotách či kabátu. Zvláštní, u předchozího 6pluska jsem nic podobného nevnímal. Ale zřejmě nic, s čím bych se časem nesrovnal. To co rozhodlo, proč napsat o telefonu článek je kapitola výdrže iPhonu. Jestli v něčem předchozí generace kralovala – tak právě ve výdrži, která změnila zcela zásadně můj přístup používaní telefonu. Rád vzpomínám na jeden Press Trip na Moravě, kdy jsem potřeboval telefon celý den bez možnosti si telefon nabít a s neustálým focením různých momentek. Při večeři zbývalo po vyčerpávajícím dni něco okolo 30% baterie, což byla až neuvěřitelně skvělá hodnota. Žádné nošení powerbanky, starost o nabíjení, zkrátka ideál. Takže s podobnou zkušeností jsem ani na chvilku neváhal pořídit nejnovější iPhone6s Plus, které skončilo neuvěřitelným rozčarováním.


Zklamání

Po zakoupení jsem telefon začal používat naprosto stejným způsobem jako předchozí model a hned od začátku bylo jasné, že něco nehraje. Výdrž neklesala lineárně, ale skokově (2-3% úbytku během chvilky) na základě toho, jak jsem telefon používal. Mobilní data v kombinaci s Twitterem a Slackem + focení se ukázalo jako velký problém a telefon dokázal spotřebovat 10% baterie za méně než hodinu používání. Bohužel to nebylo vše, stačilo použít GPS navigaci během jízdy v Praze (asi 17 minut) a opět baterie klesla o cca 9%, což mi připomnělo období iPhone4s/5/5s. Začal jsem zkoumat kde je problém a aféra “Batterygate”, kterou se snažil Apple zlehčit, dostávala reálné rozměry. Zjistil jsem, že vlastním "bad" Samsung procesor, oproti řešení od "like" TSMC. Neváhal jsem a okamžitě navštívil Český servis, kdy mě celkem arogantním způsobem poslali do háje. Poté jsem telefonoval na Apple Support, velmi dlouhý hovor, přiděleno číslo incidentu a doporučení, ať zkusím servis v iStyle. Byla provedena opět diagnostika a problém se "prý" neprojevil.

Hlavním šokujícím zjištěním byl značný narůst hmotnosti, kdy o telefonu během každé manipulace víte a cítíte je při nošení v kalhotách či kabátu.

Srovnání

Měl jsem možnost koupit v podstatě nový iPhone6, takže jsem neváhal a zkusil jít do toho. První pocit byl z iPhonu6 skvělý, mobilnost tohoto přístroje byla luxusní oproti 200g cihle iPhone6s Plus. A teď k výdrži - pochopitelně iPhone6 zaostává, ale překvapivě v mé režii používání to není o tolik, jak jsem předpokládal. Odhadem je výdrž menší max. o 1 hod, někdy záleží na způsobu využití, takže hodnoty mohou být poměrně vyrovnané. Na fyzicky výrazně menší akumulátor je to vlastně smutné zjištění v neprospěch iPhone6s Plus. Celkově nákup po měsíci hodnotím téměř jako podvod na zákazníka, neboť údaje o výdrži napsané na webu Apple jsou naprosto nereálné.

Srovnání iPhonu6 a větší varianty iPhone6s Plus

3D Touch a fotoaparát

Haptická odezva se zdála po dlouhé době jako příjemné oživení, kam posunout další experience dotykového ovládání. Apple kvůli tomu fyzicky zmenšil akumulátor u obou modelů, aby člověk po nějaké době zjistil, že funkce nepřináší naprosto žádné ulehčení a spíše naopak komplikuje současné ovládání. Proč? Pro smazání jednotlivé aplikace na screenu je potřeba zvolit velmi přesný dotyk a nebo naopak, aby člověk omylem místo 3D gesta nespustil stav mazání aplikací. Neuvěřitelně promarněná příležitost je cítit z této featury na sto honů – Apple ji velmi rychle uvařil (asi jako pejsek a kočicka když vařili dort) a naprosto zcela ignoroval naprosto zásadní dopad na výdrž baterie. Tenhle přešlap Jonyho Ive a jeho týmu nemohu stále strávit. Fotoaparát fotí ve zhoršených podmínkách (večerní a uměle osvětlení) průměrně, přítelkyně se Samsung Alphou udělá obstojnější fotky a vám dochází – že je opravdu něco hodně špatně. Chybí absence hloubka ostrosti, oproti iPhonu6 jsou výstupy (nechci se mi nazývat fotky) ve špatných podmínkách opravdu děsivé.


Výkon

Bohužel ani výkon není přesvědčivý, i zde člověk narazí na tuhnutí UI nebo občas ošklivé záškubnutí při vracení se na homescreen. Multitasking taky občas udělá pěknou neplechu. Pokud mohu subjektivně porovnat s výkonem starší iPhone6, jen stěží rozeznám výraznějších rozdílů. Telefon je pocitově až strašně obyčejný, jeden z mnoha. Apple dle mého nikdy nenahrál lépe konkurenci jako s touhle obludou 6s Plus.


Velmi častý screen

Audio, nabíjení

Proč audio hraje subjektivně hůře a méně hlasitěji než u předchozí generace iP6? Proč Apple dodává nesmyslně pomalou nabíječku, u které uživatel musí strávit více než 3.20 hod. nabíjením? Ještě jsem zjistil, že vestavěný přehrávač hudby od Apple si neustále kontroluje připojení, takže v metru bez signálu nevyberu jiného interpreta a zůstává jen prázdná stránka bez možnosti výběru. Řešením zůstává zapnout do módu letadla.


Siri stále v ČR po 4.5 letech po představení nedostupná

Siri, Apple Pay, Apple News

Zde se opakuje víceméně folklór podobný jako před lety u Microsoftu. Apple se přestal snažit dotahovat služby na které láká potenciální uživatele. Siri po 4,5 letech stále neběží v lokálních jazycích, platební terminály Apple Pay zatím v nedohlednu a ohledně News se nemluví vůbec. V momentě, kdy Apple každým rokem zdražuje své portfolio produktů to vnímám z pozice zákazníka velmi citlivě.


Závěr

Předchozí řádky mohou působit značně negativně, ale opak je pravdou. Apple má stále velmi značný náskok v OS oproti konkurenci a užívám si k velké spokojenosti více než rok starý model iPhone6 128GB model. Co je naopak pro mě velkým ponaučením, že příště nákup budu rozmýšlet z více stran a nebudu dělat unáhlené rozhodnutí. iPhone6s Plus je šítý horkou jehlou ve všech ohledech a je otázka – jak tato strategie bude do budoucna Apple vycházet.

Moje hodnocení iPhonu6s Plus je:

Kontakt

ikona

Jméno:
Pavel Trnka

Tel.:
+420 602 845 013

E-mail:
trnkapavel()gmail.com

Lokace:
Praha 5 – Smíchov

Pokud prezentovaná nabídka smysluplně zaujala, případně hledáte konzultaci nebo spolupráci ohledně webů / aplikací / designu / grafiky / UX – je možné napsat na můj e-mail. Odpovídám zpravidla do 24 hod.

Aktivita na vybraných sociálních sítí.

© (P)Trnka.cz 2016